Toplama kampında bir anne! Acılı evlat feryat edip yardım istedi

Çin zulmüne maruz kalarak hayatları perişan hale gelen mazlumlardan biri de Suriye Tursun. Çin zindanlarındaki Uygur kadının oğlu Jevlan Shirmehmet ailesi için yardım çağrısında bulunuyor.

DÜNYA 01.08.2020, 14:05
2
Toplama kampında bir anne! Acılı evlat feryat edip yardım istedi
Çin zulmü nedeniyle perişan bir halde olan mazlumların feryadını duyurmaya devam ediyoruz. Zalim Çin güçlerinin zulmü ile karşı karşıya olan Suriye Tursun'un oğlu Jevlan Shirmehmet, Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'nden Bekir Sıtkı Şirin'e açıklamalarda bulundu. Kendisinin ve ailesinin içinde bulunduğu zor duruma dair konuşan Shirmehmet, mazlumlar için yardım çağrısı yaptı.
Oğlu Jevlan Shirmehmet’in Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'ne anlatıkları ışığında Uygur Türkü Suriye Tursun’un acı hikayesi şu şekilde:
2011 yılında öğrenim görmek amacıyla Türkiye’ye gelen Uygur Türkü Jevlan Shirmehmet ve ailesi Çin zulmüne maruz kaldı. 1964 doğumlu Uygur Türkü Suriye Tursun, çalıştığı kurumdaki yıllık iznini kullanarak 2013 yılında Türkiye’de eğitim gören oğlu Jevlan Shirmehmet’i ziyarete geldi. Türkiye’de oğlunu ziyaret etmesinin ardından zalim Çin güçlerinin insanlık dışı uygulaması ile karşılaşan Uygur kadın, eşi ve çocuğu ile birlikte 2018 yılında toplama kampına atıldı.
Ailesi Çin zulmüne uğrayan Shirmehmet, 2018’in başında ailesi ile iletişiminin kesildiğini ve 2019’da aldığı acı haberle ailesinin toplama kampına atıldığını öğrendiğini söylüyor. Ailesine yöneltilen suçlamanın Türkiye’de öğrenim görmesi ile ilgili olduğunu kaydeden Shirmehmet, 2018’in başında annesi, babası ve kardeşinin “teknik eğitim” adı altındaki toplama kampına atıldığını aktarıyor. Shirmehmet aile fertlerinin üniversite mezunu olduğunu belirterek “teknik eğitime” ihtiyaçları olmadığını da vurguluyor.
2019 yılının sonlarına doğru babası ve kardeşinin serbest bırakıldığını belirten Shirmehmet, annesinin ise 5 yıllık bir ceza aldığını aktarıyor.
Jevlan Shirmehmet, üniversite eğitimi gördüğü Türkiye’de annesi tarafından ziyaret edilmesi ve bu ziyaretin ardından ailesinin toplama kampına atılması ile ilgili olarak geçtiğimiz sene Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurduğunu fakat ancak iki ayı aşkın bir sürenin ardından cevap alabildiğini söylüyor. Shirmehmet’in aktardığına göre 12 Şubat 2020’de kendisini arayan Çinli diplomat, babasının ve kardeşinin Shirmehmet ile görüşmeyi reddettiğini iddia etti.
Öte yandan söz konusu görüşmede gerçek dışı ithamlarda bulunan Çinli diplomat, Shirmehmet’in Mısır ve Türkiye’de Çin’e karşı olan bölücü teşkilat üyeleriyle iletişime geçtiğini savundu. Mısır’a hiç gitmediğini ve Türkiye’de de bölücü bir teşkilatın üyesiyle görüşmediğini söyleyen Shirmehmet, Çinli diplomat ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair şu ifadeleri kullanıyor:
Jevlan Shirmehmet, toplama kampında bulunan annesi ile ilgili olarak özellikle sosyal medyada etkin bir mücadele vermeye çalışıyor. Maruz kaldıkları zulmü dünyaya duyurmaya gayret eden Shirmehmet, Çin güçlerinin susması için yaptıklarını Milli Gazete İnternet Haber Merkezi’ne anlattı. Çin güçlerinin babası, kardeşi ve amcasının tarafından kendisini arattığını kaydeden Shirmehmet, “Çin, babam, kardeşim ve amcama beni aratarak annem için başlattığım kampanyayı durdurmam içine beni ikna etmeye çalıştı. Annemin tutuklanmasının sebebinin benim Çin’e karşı örgütlerle temasa geçmiş olmamdan kaynaklandığını söylediler. Ancak dediğim gibi ben Türkiye’de sadece okulu ve işiyle ilgilenen Uygur Türkü bir gencim.” diyor.
Milli Gazete İnternet Haber Merkezi’ne konuşan Jevlan Shirmehmet, yaşadıkları acı durumla ilgili olarak Türk makamlarına da başvurduğunu fakat kendisine bir geri dönüş olmadığını söylüyor. Shirmehmet, TBMM’ye, Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına ve CİMER aracılığıyla Cumhurbaşkanlığına dilekçe gönderdiğini ifade ederken girişimlerinin yanıtsız kaldığını kaydediyor.
Shirmehmet konuya ilişkin olarak şu sözler sarf ediyor:
Jevlan Shirmehmet, maruz kaldıkları zulmü anlatırken bu acı durumla sadece kendilerinin değil çok sayıda Uygur Türkünün de karşılaştığını belirtiyor. Kendisi gibi Türkiye'de okuduğu ve yaşadığı için bir sürü insanın ailesinin toplama kampına atıldığını söyleyen Shirmehmet şu ifadeleri kullanıyor:
Ailesinin ve Uygurların yaşadığı mazlumiyete ilişkin olarak yürek parçalayan sözler sarf eden Jevlan Shirmehmet, Çin’in Uygur Türklerine yönelik akıl almaz suçlamalarını da anlattı. Shirmehmet, Uygur Türklerini düşman ilan eden Çin tarafından alenen bir soykırım uygulandığını kaydederek şu ifadeleri kullanıyor:
Jevlan Shirmehmet, zalim Çin’in toplama kamplarında bulunan annesi ve zulme maruz kalan tüm Uygurlar için feryadında Uygurların İslam dünyasının bir parçası olduğunu belirterek yardım çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet yetkililerine de seslenen Shirmehmet şu ifadeleri kullanıyor:
“Uygurlar Türk ve İslam dünyasının bir parçasıdır. Bunu unutmayalım. Şu anda Çin bu parçayı koparıyor. Çin zulüm ediyor. Çin'e karşı dur denilmesi, Çin'e karşı dimdik durulması, Çin'in bu soykırımı durdurması için ses çıkarılması her insanın mecburiyetidir. Bu her şeyden önce insan olmanın gereğidir çünkü burada bir insanlık suçu işleniyor. Buradaki insanlar Müslüman, Müslümanlar bu zulme karşı durmalı. Buradaki insanlar Türk, Türkler bu zulme karşı durmalı. Türkler soykırıma, hukuksuzluğa, tecavüze, zulme uğruyor. Buna birlikte dur demeliyiz.
Ben Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm devlet yetkililerinden anneme yardım etmesini, masum annemi Çin’in karanlık zindanlarından kurtarmasını ve ailemle iletişim kurmama yardımcı olmasını rica ediyorum.”
Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüyle ilgili diğer özel haberlerimizi aşağıdaki haber başlıklarına tıklayarak okuyabilirsiniz:
'Çin zulmü altında 1 yıl 3 ay 10 gün' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.
'"Çin’e karşı tavır alın, Müslümanlara sahip çıkın"' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.
'Çin zindanlarından acı haber! Ekrem Mehmet'in yürek parçalayan öyküsü' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.
'Feryat edip Erdoğan'a seslendi! "Kardeşime ve kızına sahip çıkın"' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.
“Ben hiç Mısır’a gitmedim, Türkiye’de de sadece okulumla ilgilendim ve herhangi bir teşkilat üyesini de tanımıyorum. Çinli diplomat ısrarla bana yapmadığım işi yaptığımı, görmediğim insanları gördüğümü kabul edersem babam ve kardeşimle iletişim kurabileceğimi söyledi. Annemin durumunu soruduğumda ise “Annen galiba ‘teröre yardım’ suçundan dolayı cezalandırıldı diye düşünüyorum” diyerek cevap verdi. Annem 30 senelik devlet memuru, hayatı buyunca sadece işi ve ailesiyle ilgilenen fedakâr ve iyi bir anne, babama iyi bir eş oldu, çalıştığı kurumdaysa iyi bir memur olarak hayatını sürdürdü. Eğer bir suçu varsa o da benim Türkiye’de öğrenim görmem ve beni ziyaret etmek için 2013 yılında Türkiye’ye seyahate gelmesidir.
Ben görüştüğüm diplomattan mahkeme ve savcılık kararını vermesini talep ettim. Kendisine talebimle birlikte bu konuyla ilgili avukat tutup kararı temyize götüreceğimi söylediğimde, kendilerinin bana talep ettiği belgeleri veremeyeceğini ve bu şekilde de anneme yardımcı olamayacağını söyledi. Çinli diplomat ancak Türkiye ve Mısırdayken neler yaptığımı açıklayıp, yapmadığım suçu kabul ettiğimde anneme faydası olacağını söyledi. Bir insan işlemediği suçu, yapmadığı işi, tanımadığı insanları nasıl söyleyebilsin? Böyle bir zulüm, böyle bir hukuksuzluk dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir.”
“Türk makamlarına başvuruda bulundum. Arkadaşlarımıza birlikte TBMM'ye dilekçe göndererek ailemizin durumunu ilettik. Ailemizin kurtarılması için yardım talebinde bulunduk. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'na da bir dilekçe gönderdik. Türk vatandaşı olan iki arkadaşa cevap geldi. Ben Türk vatandaşı olmadığım için herhangi bir cevap alamadım. İçişleri Bakanlığına ve Adalet Bakanlığına da dilekçe gönderdim ancak hiçbir haber alamadım. Arkadaşım aracılığıyla CİMER ile Cumhurbaşkanlığına da kendi durumumu belirterek dilekçemi ilettim. Oradan da bir cevap alamadım.”
“Ben Türkiye'de okuduğum için Türkiye'de yaşadığım için ve aynı şekilde benim gibi Türkiye'de okuduğu ve yaşadığı için bir sürü insanın ailesi toplama kampına atıldılar, Çin'in karanlık zindanlarında işkence çekiyorlar. Çin, bu insanları 'teröre destek olmak'la suçluyor. Yani benim annem Türkiye'ye geldiği için, ben Türkiye'de okuduğum için ailem toplama kampına atıldı. Çin Konsolosluğu'ndan konuyla ilgili olarak beni aradıklarında teröre destek olmuş olabileceğimi söylediler. Yani benim Türkiye'de okumam bir terör eylemi, annemin beni ziyaret etmesi teröre destek anlamına geliyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti ile halkına yapılmış bir hakaret.
Bu faciayı yalnızca ben ve ailem yaşamadık. Çok sayıda Uygur aynı durumda. Toplama kampında şehit edilmiş bir öğretmen arkadaş var. Kendisi Ankara Üniversite'sinde yüksek lisans yapmıştı sonrasında Urumçi'de Maarif Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştı. Türkiye'de okuduğu için terör eylemi ve bölücülük suçlamasıyla toplama kampına atıldı ve orada şehit edildi. Yani böyle acı durumlar çok.
Ben Türkiye'den bu zulümleri Çin'e sormasını istiyorum. Benim ailem ve bir sürü arkadaşımın ailesi Türkiye'de okudukları için aileleri Türkiye'ye gitmelerine izin verdiği için şu anda 'teröre destek', 'terör eylemi', 'teröre teşebbüs' ve 'bölücülük' gibi suçlamalar sonucunda toplama kampında işkence görüyor. Bu Türk halkına yapılmış bir hakaret. Çin bu durumun bedelini ödemeli.”
 “Geçen sene Doğu Türkistan'da bir yetkili şunu dedi: "Bu insanları biz eğitiyoruz, dil öğretiyoruz, yazı öğretiyoruz, kanun öğretiyoruz. Çünkü bunlar suç işleme potansiyeline sahip." O kadar gelişmişler ki bir insanın ne zaman ya da ne kadar bir suç  işleyebileceğini öngörüyorlar. Bu bahanelerle Uygurları toplama kampına atıyorlar. Böyle bir saçmalık olur mu? Bu hangi hukukta var? Çin alenen  bir soykırım yapıyor. Çin alenen hızlandırılmış bir asimilasyon politikası uyguluyor ve alenen Uygur Türklerini düşman ilan etmiş durumdalar.”
Yorumlar (0)
36°
açık
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:48
İkindi 16:33
Akşam 19:39
Yatsı 21:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Whatsap İhbar Hattı